Danas su javnosti postali poznati planovi SAD da se po Evropi razmeste zemaljske rakete za nanošenje upozoravajućeg udarca po teritoriji Rusije. O tome je izvestila novinska agencija Asoušijejtid pres, pozivajući se na otvoreno dostupne podatke iz izveštaja koji je podneo Predsednik Komiteta načelnika štabova Vojnih sila SAD, general s 4 zvezdice Martin Dempsi.
Ova, dalja u nizu, izjava SAD, kojom se Rusija okrivljuje da se ne pridržava Sporazuma o raketama srednjeg i malog dometa (RSMD), predstavlja samo nastavak kursa žestokog vojno-političkog pritiska Vašingtona naMoskvu – izjavio je za rusku novinsku agenciju RIA NOVOSTI načelnik Generalštaba oružanih snaga Ruske Federacije general armije Jurij Balujevskij (koji je na toj dužnosti bio od 2004. do 2008. godine).
U saopštenju koje je tome prethodilo, novinska agencija Asoušijejtid pres izvestila je da vlada SAD razmatra mogućnost razmeštanja po Evropi raketa sa zemaljskim ispaljivanjem, radi odgovora na, kako se tvrdi, rusko nepoštovanje Sporazuma o raketama srednjeg i malog dometa (RSMD). Po podacima novinske agencije, razmatraju se tri varijante vojnog odgovora: razrada odbrambenih sredstava, preventivni udarac po „protivničkim snagama“ i „dovođenje udarnih snaga u ravnotežu“, što, kako saopštava AP, podrazumeva i moguću upotrebu nuklearnog oružja. Novinska agencija istovremeno podvlači da zvaničnici SAD izjavljuju da se „pretpostavlja dogovorni nastavak prinuđivanja Moskve da se pridržava Sporazuma.“
SAD su isto i u jula 2014. godine, u vezi sa „razrađivanjem i ispitivanjem krilatih raketa sa zemaljskim ispaljivanjem s dometom 500 do 5.500 km.“, tvrdile da Rusija krši Sporazum o RSMD.
Stara retorika
Kako je u razgovoru za RIA NOVOSTI primetio Balujevski, pitanje međusobnog okrivljavanja između SAD i Rusije u vezi s kršenjem Sporazuma o RSMD nisu novost. On je objasnio da postoji određena grupa specijalista, koja se redovno sastaje radi razmatranja međusobnih optužbi obeju strana, posle čega se objavljuju izveštaji.
Balujevski je izjavio da „kad se ove povrede naširoko iznesu u javnost, često se zloupotrebljava i određena igra reči.“ Ovo ponovljeno iznošenje zahteva SAD samo se uklapa u opštu tendenciju protiv Ruskog ponašanja. Po njegovim rečima „opšta linija ponašanja naših sagovornika, američkih i vojnih diplomata, jeste da mi moramo stalno biti okrivljivani za sve što se uopšte i može i ne može zamisliti.“
Nuklearne pretnje
Žešće od toga na zvanične izjave Vašingtona reagovao je predednik Akademije geopolitičkih problema, Konstantin Sivkov. Po njegovim rečima SAD se spremaju da ostvare nuklearne pretnje protiv RF time što će po Evropi razmestiti dve vrste raketa, koje su sposobne da poraze ruske nuklearne snage sve do Urala.
Po njegovim rečima: „po svemu sudeći prva od njih biće raketa srednjeg dometa, koja po tipu predstavlja novu modifikaciju PERŠINGA-2, i koja može da bude nuklearna pretnja skoro sve do Urala i da uništi sve Ruske međukontinentalne blističke rakete. Druga jeste krilata raketa velikog dometa, koja je sposobna da uništi Ruske objekte nuklearnim ili preciznim oružjem po dubini od 1,5 do 2 hiljade kilometara na istok.“
Ekspret je primetio da bi, ako bi se takav scenario ostvario, odnost snaga bio neravnopravan.
„Osnovnni činilac pritiska na Rusiju jeste nuklearna pratnja. U današnje vreme Rusija ne poseduje rakete srednjeg i malog dometa, koje bi mogle da pokrivaju Evropu (tzv. evrostrateške rakete). Sivkov je takođe izjavio da „ni udarna ni strateška avijacija isto tako nisu u stanju da po evropskoj teritoriji nanesu udarce strateškim nuklearnim bombama, pošto se tamo nalazi moćna protiv-vazdušna odbrana.“
Raketno-nuklearna ucena
Član Društvenog saveta pri Ministarstvu odbrane RF, Igor Korotčenko, smatra da izjave Pentagona o mogućem razmeštanju raketnih sistema za izvršenje preventivnog udarca po Rusiji predstavljaju povratak u doba neposredne raketno-nuklearne ucene s kraja 1940-tih i početka 1950-tih godina, i da one dovode svet na prag Trećeg svetskog rata.
Korotčenko je izjavio da „treba reći da se Rusija strogo pridržava Sporazuma o RSMD, jer se ne vrše nikakva ispitivanja a tim manje i nikakva razmeštanja raketa ove klase. Sve američke izjave u tom smislu moguće je označiti samo kao običnu raketno-nuklearnu ucenu.“
On je takođe objasnio da SAD neposrednim nabrajanjem ciljeva za nanošenje prvog uništavajućeg udarca po teritoriji Rusije, samo svet guraju kaTrećem svetskom ratu. Po mišljenju eksperta ovakve izjave samo označavaju obnavljanje trke u naoružanju i to u njenom najopasnijem vidu – putem razmeštanja po Evropi savremenih američkih raketnih sistema namenjenih za nanošenje udarca po Rusiji tokom 10 do 15 minuta od ispaljivanja rakete.
Korotčenko je primetio da će, ukoliko Pentagon ostvari svoje namere, Rusija biti prinuđena da preduzme „adekvatne, žestoke i odlučne mere pariranja, sa svim posledicama koje iz toga mogu da proizađu po SAD.“
Sporazum o RSMD, koji je 1987.godine bio potpisan između SAD i Sovjetskog Saveza, stupio je na snagu 1988.godine. Ugovorne strane su se obavezale da potpuno unište svoje rakete srednjeg (1.000 do 5.500 km) i malog (500 do 1.000 km) dometa, kao i prateće objekte. Sporazum je do 1991. godine bio sproveden a do 2001. godine bile su vršene međusobne provere. Sprovođenje Sporazuma prati Posebna kontrolna komisija, koja se poslednji put sastala 2003. godine. Pri svemu tome, ostale zemlje, uključujući i evropske zemlje, mogu kao i pre toga, u svome naoružanju da poseduju takve rakete.
U vezi ovoga list „Komsomolska pravda“ preneo je i izjavu Igor Korotčenko sa njegove tviterske adrese:
„Ukoliko bi Amerikanci prvi udarili, Ruske bi Raketne strateške snage stavile konačnu tačku na istoriju SAD. To što se SAD drsko usuđuju da direktnim nuklearnim pretnjama ucenjuju Rusiju samo još jednom očigledno pokazuje odakle potiču pretnje za svetski mir. Neophodno je da se u Evropi masovno pokrene javno mnjenje protiv rata, jer SAD kontinent pretvaraju u bure s barutom, koje samo što nije eksplodiralo. Neophodna je konsolidacija svih zdravih sila u Evropi da se zaustavi dalji put ka Trećem svetskom ratu. SAD uzumaju maha,situacija postaje opasna “ izjavio je na Tviteru Igor Korotčenko, urednik časopisa Narodna odbrana.
Članak iz „Vojnog dnevnika Igora Korotčenka“ od 5.6.2015.
net adresa: http://i-korotchenko.livejournal.com/1072436.html
(Prevod : Vaseljenska TV)