Ako vam se nije dopadala Agenda 21, onda vam se Agenda 2030 sigurno neće dopasti. Ujedinjene nacije planiraju idućeg meseca da održe veliku konferenciju u Njujork Sitiju koja će trajati od 25. septembra do 27. septembra i koja će biti posvećena novoj agendi.
Čak će i papa otputovati u Njujork da se obrati ljudima na konferenciji.
Za razliku od Agende 21, koja se fokusira na okolinu, Agenda 2030 predstavlja šablon za upravljanje svetom. Pored rešavanja problema klimatskih promena, ona postavlja i ambiciozne ciljeve u oblastima ekonomije, zdravlja, energije, obrazovanja, poljoprivrede, jednakosti polova i brojnih drugih pitanja. Ona se još naziva i „nova univerzala agenda“ za čovečanstvo.
Ova nova agenda ima duboke korene u dokumentu poznatom kao Agenda 21, koji su Ujedinjene nacije usvojile 1992. godine.
Pun tekst Agende 21 je objavljen na Konferenciji UN za okolinu i razvoj (Samit Zemlje), koja se održala 13. juna 1992. godine u Rio de Žaneiru, kada je 178 vlada usvojilo taj program.
Pročitajte još:
Konačan tekst je sastavljen nakon brojnog ispravljanja i pregovaranja koje je počelo 1989. godine. Agenda 21 je još nekoliko puta značajno modifikovana 1997, 2002. i 2012. godine.
Međutim, sada je ovaj program razvoja dobio novo ime i njegov opseg je znatno proširen.
O ovom programu se trenutno raspravlja u Generalnoj skupštini UN, a agenda treba da se pokrene na Samitu održivog razvoja u septembru 2015. godine.
U predgovoru dokumenta piše sledeće:
„Ova agenda je plan delovanja za ljude, planetu i prosperitet. Ona takođe treba da ojača univerzalni mir u sve većoj slobodi. Jasno je da je iskorenjivanje siromaštva u svim oblicima i dimenzijama najveći globalni izazov i obavezan zahtev za održivi razvoj.
Sve države i svi deoničari koji učestvuju u ovoj saradnji će primenjivati ovaj plan. Rešeni smo da oslobodimo ljudsku rasu od tiranije siromaštva i želimo da izlečimo i obezbedimo našu planetu. Odlučni smo da preduzmemo mudre i značajne korake koji su hitno potrebni kako bi se svet vratio na održiv put. Polazeći na ovo kolektivno putovanje, zaklinjemo se da niko neće ostati iza nas.
Veličinu i ambiciju nove univerzalne Agende demonstriraju 17 ciljeva održivog razvoja i 169 drugih ciljeva. Ovi ciljevi treba da ispune ono što dosadašnji nisu uspeli. Oni treba da podupru ljudska prava svih i da ostvare jednakost polova“.
Kao što možete videti, u pitanju je globalni plan koji ne uključuje samo klimatske promene. U pitanju je plan za transformisanje čitavog globalnog društva.
Srž čitavog plana predstavlja sledećih 17 ciljeva.
Cilj 1: Okončati siromaštvo svuda i u svim oblicima
Cilj 2: Okončati glad, ostvariti bezbednost hrane, poboljšati ishranu i poboljšati održivu poljoprivredu
Cilj 3: Osigurati zdrav život svih ljudi u svim životnim dobima
Cilj 4: Osigurati sveobuhvatno i jednako obrazovanje i dati priliku za učenje svima u svim dobima života
Cilj 5: Ostvariti jednakost polova i dati moć ženama i devojkama
Cilj 6: Osigurati dostupnost vode svima i održivo upravljanje njenim izvorima i sanitacijom
Cilj 7: Osigurati pristup jeftinoj, pouzdanoj i modernoj energiji svima
Cilj 8: Obezbediti održivi i sveobuhvatni ekonomski rast, produktivno zapošljavanje i pristojan posao za sve
Cilj 9: Napraviti otpornu infrastrukturu i promovisati sveobuhvatnu i održivu industrijalizaciju i inovacije
Cilj 10: Smanjiti nejednakost među državama
Cilj 11: Učiniti da gradovi i naselja budu sveobuhvatni, otporni i održivi
Cilj 12: Osigurati održiv šablon potrošnje i proizvodnje
Cilj 13: Hitno delovati protiv klimatskih promena i njihovog uticaja
Cilj 14: Održavati i održivo koristiti okeane, mora i morske resurse
Cilj 15: Zaštititi, povratiti i poboljšati održivu upotrebu ekosistema na kopnu, održivo upravljati šumama, boriti se protiv nastanka pustinja i zaustaviti i preokrenuti propadanje zemlje i gubitak biodiverziteta
Cilj 16: Promovisati mirna i sveobuhvatna društva za održivi razvoj, omogućiti pristup pravdi za sve i izgraditi efikasne, pouzdane i sveobuhvatne institucije na svim nivoima
Cilj 17: Ojačati načine primene i revitalizovati globalno partnerstvo za održiv razvoj
Mnogi od ovih ciljeva zvuče prilično dobro. Na kraju krajeva, ko ne bi želeo da se „okonča siromaštvo“ ili „zaustavi gubitak biodiverziteta“?
Međutim, ne možete a da se ne zapitate koji će oblici ljudske aktivnosti biti isključeni.
Činjenica je da globalisti žele da iskoriste „održivi razvoj“ kao izgovor da upravljaju životima svakog muškarca, žene i deteta na planeti.
Govore nam da je sloboda „opasna“ zato što je „loše za planetu“ da svako radi šta hoće.
Na primer, jedan od ciljeva održivog razvoja jeste da se ljudska populacija nabije u „megagradove“, kako bi priroda mogla da se povrati.
Globalisti žele da u potpunosti transformišu sve vezano za današnje društvo. To uključuje ekonomiju, vladu, zabavu, društvene interakcije, porodice, pa čak i religijska verovanja.
Ne dozvolite da vas ovaj fini jezik prevari.
Nova univerzalna Agenda je mnogo opasnija od Agende 21 i predstavlja korak ka svetskom sistemu kojem u potpunosti upravljaju pojedinci opsednuti kontrolom.
(Webtribune.rs)